PDC Nordic & Baltic

PDC Norden och Baltikum är en lokal deltävling inom organisationen PDC (Professional Darts Corporation) och är tillgänglig för spelare i Sverige, Finland, Danmark, Norge, Island, Färöarna, Estland, Lettland och Litauen. Tävlingarna som PDC Nordic annordnar är öppna för alla spelare som är födda, har ett pass eller har bott fem år eller längre i någon av dessa länder. Har man dubbelt medborgarskap från någon nation utanför de som tillhör PDC Norden och Baltikum så behöver man avsäga sig från att spela för den andra nationen för att kunna få delta i tävlingarna.

PDC Nordic & Baltic grundades 2012, då med namnet SDC (Scandinavian Darts Corporation), då bestod det av Danska, Finska och Svenska spelare. Sedan 2017 så inkluderdes även övriga länder inom Norden och Baltikum och namnet PDCNB (PDC Nordic & Baltic) tog form.

Det var även 2017 som PDC Norden och Baltikum blev ytterligare inkluderat i PDC Europe. Det var då kvaltävlingar för spelare inom Norden och Baltikum började arrangeras till Europa Tour tävlingarna.

Förutom att annordna kvaltävlingar till Europa Tour tävlingar så tävlar även spelarna om två platser till Dart VM. Det är nämligen så att i varje deltävling så annordnas så kallade ”Pro tävlingar” där spelarna samlar poäng och de två högst kvalificerade när tävlingarna är över får en plats till Dart VM.

Varje år så annordnar PDC Nordic & Baltic fem olika tävlingshelger i olika länder, dessa länder är Sverige, Finland, Danmark, Lettland och Island.

Tävlingarna 2024

Lettland, Riga
16-18 februari

Kval till Europa Tour 1 – Vinnare Andreas Harrysson (Sverige)
Kval till Europa Tour 2 – Vinnare Viktor Tingström (Sverige)
Pro Tour tävling 1 – Vinnare Jeffrey de Graaf (Sverige)
Kval till Europa Tour 3 – Vinnare Cor Dekker (Norge)
Pro Tour tävling 2 – Vinnare Marko Kantele (Finland)

Sverige, Göteborg
4-7 april

Kval till Europa Tour 4 – Vinnare Johan Engström (Sverige)
Kval till Europa Tour 5 – Vinnare Darius Labanauskas (Litauen)
Kval till Europa Tour 6 – Vinnare Daniel Larsson (Sverige)
Pro Tour tävling 3 – Vinnare Johan Engström (Sverige)
Kval till Europa Tour 7 – Vinnare Teemu Harju (Finland)
Pro Tour tävling 4 – Vinnare Jeffrey de Graaf (Sverige)

Finland, Tallukka
31 maj – 2 juni

Kval till Europa Tour 8 – Vinnare Marko Kantele (Finland)
Kval till Europa Tour 9 – Vinnare Johan Engström (Sverige)
Pro Tour tävling 5 – Vinnare Johan Engström (Sverige)
Kval till Europa Tour 10 – Vinnare Marko Kantele (Finland)
Pro Tour tävling 6 – Vinnare Jeffrey de Graaf (Sverige)

Danmark, Köpenhamn
26-28 juli

Kval till Europa Tour 11
Kval till Europa Tour 12
Pro Tour tävling 6
Kval till Europa Tour 13
Pro Tour tävling 7

Island, Rejykavik 
24-25 augusti

Pro Tour tävling 8
Pro Tour tävling 9

PDC Norden & Baltikum ranking till Dart VM

Det är topp två spelarna i rankingen som kommer att få chansen att spela i Dart VM, med undantag för om någon av dessa spelare kvalar in till VM via andra tävlingar, då går platsen till nästa person på listan.

  1. Jeffrey de Graaf (Sverige)
  2. Johan Engström (Sverige)
  3. Oskar Lukasiak (Sverige)
  4. Cor Dekker (Norge)
  5. Marko Kantele (Finland)
  6. Darius Labanauskas (Litauen)
  7. Andreas Harrysson (Sverige)
  8. Jani Laurila (Finland)
  9. Teemu Harju (Finland)
  10. Benjamin Drue Reus (Danmark)
  11. Kent Jøran Sivertsen (Norge)
  12. Jonas Masalin (Finland)
  13. Claus Bendix Nielsen (Danmark)
  14. Kim Viljanen (Finland)
  15. Ivan Springborg (Danmark)
  16. Mikkel Knudsen (Danmark)
  17. Ralfs Laumanis (Litauen)
  18. Paavo Myller (Finland)
  19. Mattias Jönsson (Sverige)
  20. Pär Riihonen (Sverige)
  21. Jani Keskinarkaus (Finland)
  22. Anton Östlund (Sverige)
  23. Michael Ladefoged (Danmark)
  24. Michael Mogensen (Danmark)
  25. Vladimir Andersen (Danmark)
  26. Dimitrijs Zukovs (Lettland)
  27. Thor Helmer Johansen (Norge)
  28. Niels Aagaard Nielsen (Danmark)
  29. Tom Veje (Danmark)
  30. Valters Melderis (Lettland)
  31. Mindaugas Barauskas (Litauen)
  32. Dennis Nilsson (Sverige)
  33. Andreas Toft Jørgensen (Norge)
  34. Arngrimur Ólafsson (Island)
  35. Håkon Bjørge Helling (Norge)
  36. Henrik Halsvik (Norge)
  37. Pétur Rúdrik Guðmundson (Island)
  38. Hannu Suominen (Finland)
  39. Veijo Viinikka (Finland)
  40. Daniel Larsson (Sverige)