World Grand Prix 2026 · Finalen

Söndag 4 oktober avgörs World Grand Prix 2026 på Mattioli Arena i Leicester. Två tidigare mästare möts när Gerwyn Price och Luke Humphries spelar om 150 000 pund i den unika dubbelstartsturneringen. Här får du vägen till finalen, formatet, oddset och vår genomgång av marknaderna.

Datum
Söndag 4 oktober 2026
Starttid
Från kl. 21.00 svensk tid
Arena
Mattioli Arena, Leicester
Format
Först till sex sets (bäst av 11)
Förstapris
150 000 pund
Tvåan får
80 000 pund

Formatet: dubbelstart och dubbelavslut

World Grand Prix är den enda stora PDC-turneringen där spelarna måste börja varje leg på en dubbel eller bullseye, och avsluta på samma sätt. Det gör att ett leg kan tappa tempo direkt om dubbelstarten inte sitter, och att även storfavoriter kan åka ur tidigt. Förra årets mästare Luke Littler åkte till exempel ut redan i första omgången mot Luke Woodhouse.

Finalen spelas först till sex sets, och varje set vinns på först till tre legs. Spelet pågår därför i minst sex sets (6-0) och högst elva sets (6-5), vilket är värt att ha i åtanke när du läser oddset på antal sets och antal 180:or.

Vägen till finalen

Gerwyn Price

Wales · Mästare 2020

  • Första omgången: 2-0 mot Sebastian Bialecki
  • Andra omgången: 3-0 mot Ross Smith
  • Kvartsfinal: 3-2 mot landsmannen Jonny Clayton, där Price överlevde tre matchdartar
  • Semifinal: 5-2 mot Nathan Aspinall, med en dubbelstartsprocent på 51
  • Spelar sin fjärde World Grand Prix final och söker sin andra titel

Luke Humphries

England · Mästare 2023 · Världsnummer två

  • Första omgången: 2-0 mot Dave Chisnall
  • Andra omgången: 3-0 mot Jermaine Wattimena
  • Kvartsfinal: 3-0 mot Niels Zonneveld
  • Semifinal: 5-3 mot James Wade, med 96,92 i snitt och tio 180:or
  • Första spelaren någonsin som når fyra World Grand Prix finaler i rad

Humphries har förlorat de två senaste finalerna här (2024 mot Mike De Decker och 2025 mot Luke Littler), så det finns revanschlust. Price har å sin sida en tuff match i benen mot Clayton, men levererade en stabil semifinal.

Historiken: finalen 2023 avgjordes mellan samma två

Det här är inte första gången de möts i en World Grand Prix final. 2023 vann Humphries med 5-2 och tog sin första stora TV-titel, bland annat efter en 170-utgång i femte setet och en avgörande 138-utgång i sjunde. Price ledde med 1-0 i sets, men Humphries tog över och kontrollerade slutet. Årets final är längre (först till sex sets i stället för först till fem), vilket ger ett spel där formen över tid väger tyngre.

JämförelseGerwyn PriceLuke Humphries
World Grand Prix titlar1 (2020)1 (2023)
Finaler i turneringen4 (inklusive årets)4 i rad (inklusive årets)
Semifinalresultat 20265-2 mot Aspinall5-3 mot Wade
Kvartsfinalresultat 20263-2 mot Clayton3-0 mot Zonneveld
Förlorade sets under turneringen4 (två mot Clayton, två mot Aspinall)3 (alla mot Wade i semifinalen)

Oddset inför finalen

Humphries går in som favorit med odds 1.72, mot 2.05 på Price. Räknar man bort spelbolagets marginal motsvarar det ungefär 54 procent för Humphries och 46 procent för Price, alltså en tämligen jämn final med en liten fördel för engelsmannen.

Matchvinnare

Vem lyfter trofén?

Gerwyn Price2.05
Luke Humphries1.72

Handikapp (sets)

Handikapp på 1,5 sets

Gerwyn Price +1.51.65
Luke Humphries -1.52.10

Totalt antal sets

Gräns: 9.5 sets

Över 9.52.02
Under 9.51.70

Första setet, vinnare

Vem tar setet i början?

Gerwyn Price1.85
Luke Humphries1.85

Leghandikapp, första setet

Handikapp på 1,5 legs

Gerwyn Price +1.51.45
Luke Humphries -1.52.55

Totalt antal legs i första setet

Gräns: 4.5 legs

Över 4.52.75
Under 4.51.40

Totalt antal 180:or

Gräns: 18.5

Över 18.51.83
Under 18.51.88

Flest 180:or

Vem slår flest maximum?

Gerwyn Price2.25
Oavgjort8.50
Luke Humphries1.88

Gerwyn Price, totalt antal 180:or

Gräns: 8.5

Över 8.51.67
Under 8.52.08

Luke Humphries, totalt antal 180:or

Gräns: 9.5

Över 9.51.85
Under 9.51.85

Totalt antal checkouter på 100+

Gräns: 4.5

Över 4.51.83
Under 4.51.88
Se oddset hos BetMGM

Oddsen i tabellerna kan ändras fram till matchstart. Kontrollera alltid aktuellt odds hos spelbolaget innan du spelar.

Så läser vi marknaderna

Inget spel är säkert, men det här är hur oddset kan tolkas utifrån vad som hänt i turneringen hittills.

Matchvinnare och sethandikapp

Humphries är favorit efter en turnering där han bara förlorat sets mot Wade. Samtidigt är Price en erfaren finalspelare med en titel i bagaget. Handikappet Price +1.5 sets (1.65) täcker både en Price-vinst och en uddamålsförlust 5-6, medan Humphries -1.5 (2.10) kräver att engelsmannen vinner med minst två sets.

Antal sets

Gränsen 9.5 betyder att över kräver 6-4 eller 6-5, medan under täcker 6-0 till 6-3. Under är något lägre prissatt (1.70), vilket speglar att formatet är långt men att en av spelarna ofta tar kommandot. En jämn final med tajta sets ger över.

Första setet

Båda spelarna har samma odds (1.85) på att ta första setet. I finalen 2023 vann Price det inledande setet utan förlorat leg, men Humphries tog sedan över. Att Under 4.5 legs har odds 1.40 visar att spelbolaget tror på ett tydligt första set, alltså 3-0 eller 3-1.

180:or

Dubbelstart gör att det blir färre 180:or än i vanliga turneringar, eftersom varje leg först måste startas på en dubbel. Humphries slog tio 180:or i semifinalen mot Wade, men den matchen gick över åtta sets. Totalen 18.5 kräver en lång final för att gå över, och Humphries 9.5 ligger rakt på 1.85 åt båda håll.

Checkouter över 100

Gränsen på 4.5 ligger nära mitten (1.83 mot 1.88). Båda spelarna kan ta ton plus-utgångar, och Price slog bland annat en 117-utgång i finalen 2023. Antalet beror mycket på hur lång matchen blir och hur väl dubbelspelet sitter.

Flest 180:or

Humphries är favorit på 1.88 mot 2.25 för Price. Oavgjort betalar 8.50 och är ett vanligt utfall i en match där antalet maximum ofta hamnar på samma nivå.

Var kan du se finalen?

Matchen startar söndag kväll från klockan 21.00 svensk tid (20.00 i Storbritannien). I Storbritannien sänds den live på Sky Sports. Internationellt visas World Grand Prix via PDC:s sändningspartners, bland andra DAZN och Viaplay, samt på PDCTV (med undantag för bland annat Storbritannien, Tyskland, Österrike och Schweiz). Kontrollera vilken tjänst som gäller där du bor.

Vanliga frågor om World Grand Prix finalen

När spelas finalen i World Grand Prix 2026?

Finalen spelas söndag 4 oktober 2026 på Mattioli Arena i Leicester, med start från klockan 21.00 svensk tid.

Vilka möts i finalen?

Gerwyn Price möter Luke Humphries. Price vann semifinalen mot Nathan Aspinall med 5-2, och Humphries besegrade James Wade med 5-3.

Hur många sets krävs för att vinna finalen?

Det krävs sex sets för att vinna (bäst av 11), och varje set avgörs i bäst av fem legs.

Hur mycket pengar får vinnaren?

Vinnaren får 150 000 pund och tvåan 80 000 pund, av en total prispott på 750 000 pund.

Vad betyder dubbelstart och dubbelavslut?

Spelarna måste träffa en dubbel eller bullseye för att börja räkna poäng i ett leg, och avsluta legget på en dubbel eller bullseye. Det är unikt för World Grand Prix.

Vem har vunnit World Grand Prix flest gånger?

Phil Taylor är mest framgångsrik med flest titlar, följd av Michael van Gerwen med sex. Både Price (2020) och Humphries (2023) har vunnit turneringen en gång vardera.

Spela ansvarsfullt Spel ska vara underhållning. Spela aldrig för pengar du inte har råd att förlora. Åldersgräns 18 år. Behöver du stöd kan du kontakta Stödlinjen på stodlinjen.se eller 020 819 100.
1
  • Grym välkomstbonus
  • Sport & Casino
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+, Gäller nya spelare vid första insättningen. Min insättning 100 kr. 20x omsättningskrav. Gratisspins är omsättningsfria & giltiga i 60 dagar. Ev vinster är riktiga pengar. Regler & Villkor gäller, spela ansvarsfullt, stödlinjen.se, spelpaus.se

2
  • Nytt Casino
  • Bra välkomstbonus
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

3
  • Ny licens
  • 100% upp till 2500 kr
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

Läs vår recension om Betinia HÄR!

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

4
  • 100% upp till 2500 kr
  • Stort spelutbud
  • Swish & Trustly
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

5
  • Helt nytt casino
  • Sport & Casino
  • Snabba uttag med swish
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

21+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

6
  • 500 kr bonus
  • 40 Free spins
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

7
  • Nytt Casino
  • 1000 kr bonus
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

8
  • Nytt Casino
  • Snabba uttag med swish
  • Sport & Casino
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

21+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

9
  • 1000 kr bonus
  • Casino & Betting
  • Swish-utbetalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

10
  • Nytt casino
  • Snabbt & Enkelt
  • Swish-utbetalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

20+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

11
  • Nytt casino
  • 2000 kr bonus
  • Snabba uttag
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

12
  • Nytt casino
  • Enkelt & smidigt
  • Swish-utbetalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

20+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

13
  • Tre olika välkomstbonusar
  • Sport & Casino
  • Nu med swish!
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

14
  • Ny licens
  • Nu med sportsbook
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

21+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

15
  • Tillbaka i Sverige
  • Dubblar första insättningen
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

16
  • 1000 kr bonus
  • Sport & Casino
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

17
  • Enormt utbud
  • Sport & Casino
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+, Gäller nya spelare vid första insättningen. 100% matchad bonus. Min. insättning 100 kr. 20x omsättningskrav. Giltigt i 60 dagar. Regler & villkor gäller, spela ansvarsfullt, stödlinjen.se, spelpaus.se

18
  • 25 000 kr i bonus
  • 150 freespins
  • Största bonusen
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

19
  • Nytt casino
  • Svensk licens
  • Swish & Trustly
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

20
  • 200% upp till 1500 kr
  • Ny bonus
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

21
  • Tillbaka i Sverige
  • Nu med sport
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

22
  • 100% upp till 1500 kr
  • Unika funktioner
  • Swish & Trustly
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

23
  • Nytt spelbolag
  • 100% upp till 2500 kr
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

24
  • Nytt casino, Ny licens
  • 100% upp till 500 kr
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

Läs vår recension om Goldenbull Casino HÄR!

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

25
  • Nu med sportsbook
  • Swish-betalningar
  • Favorit hos spelare
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

26
  • Nytt spelbolag
  • 500 kronor bonus
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

27
  • 99 Freespins
  • Sport & Casino
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

28
  • Helt nytt spelbolag
  • 100% upp till 2500 kr
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

29
  • Nytt casino
  • Sport & Casino
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

30
  • Stort utbud
  • +4000 spel
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

31
  • 1000 kr bonus
  • Snabbt & Smidigt
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

32
  • Nytt spelbolag
  • Sport & Casino
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

33
  • Nytt Casino
  • Swish & BankID
  • Spelarfavorit
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

21+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

34
  • Omsättningsfri bonus
  • Dagliga jackpottar
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

35
  • Nu med swish
  • Grymma jackpottar
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

36
  • Ny licens
  • Hetaste casinot
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

21+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

37
  • 100% upp till 2000 kr
  • 11 freespins
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

38
  • 100% upp till 1000 kr
  • 20 free spins
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

39
  • Nytt spelbolag
  • 20 000 kr bonus
  • 350 Free spins
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

40
  • Sveriges största casino
  • Snabba betalningar
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

41
  • 100% upp till 1000 kr
  • Snabbt & Enkelt
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

42
  • Nytt spelbolag
  • Stort utbud
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

43
  • 20 000 kr i bonus
  • 150 free spins
  • Swish-betalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

44
  • 100% upp till 2000 kr
  • 11 freespins
  • +7000 slots
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

45
  • Unika funktioner
  • Duellera mot andra spelare
  • Nu med välkomstbonus
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

46
  • Ny licens
  • 100% upp till 2500 kr
  • Swish-utbetalningar
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se

47
  • Ny licens
  • 1000 kr bonus
  • Swish & BankID
Till casinot

Betalningsmetoder
Swish och Trustly

18+ | Regler & Villkor gäller | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se | Spelpaus.se